haber oku
ads

Kızılca bölükte Kültür Sanat Festivali Yapıldı

egenazhaber Ali Yapucuoğlu ~ 05 Haziran 2013 ~ Genel, Gündem

 “4.Özay Gönlüm Ses Yarışması”’  yapıldı.

31 Mayıs 2013 Cuma günü başlayan 19. Kızılcabölük Kültür Sanat Tekstil ve Moda Festivali 2 Haziran 2013 Pazar günü tamamlandı.

Cuma günü saat:13.00’te  Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu’nun Atatürk ve Kızılcabölüklü Şehitler Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan açılış programı saygı duruşu ve İstiklal marşı ile devam etti.

Festival açılışında CHP il başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, MHP il başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri, Yatağan Belediye Başkanı Tuncer Tunçbilek, Nikfer Belediye başkanı Ali Yarangünü,  Kıralan belediye başkanı Bayram Gümüş, Kızılca belediye başkanı Ramazan Beket, Ulukent Belediye Başkanı Mehmet Neşiray, Çağırgan belediye başkanı Muslu Soyuçok, Kızılcabölüklüler Vakfı başkanı Abdurahman Aykutlu, GEKİAD başkanı Hamdi Yılmazlı ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu; “Festivaller, şölenler bizim kültürümüzde hoşgörüyü geliştirir, dostlukları pekiştirir.”dedi. Festivallerin bir olmanın, birlikte olmanın en güzel göstergesi olduğunu anlatan Uslu, sözlerine şöyle devam etti: “Bana  soruyorsunuz belediyemiz kapanınca bu son festivalimiz mi olacak diye. Hiç merak etmeyin daha nice 19 yıllar bu festival devam edecektir. Belediye önderliğinde devam eden bu festivallerimizin sona ermesine müsaade etmeyeceğiz, bundan öncekileri nasıl yaptıysak bundan sonrakileri de hep beraber yapmaya devam edeceğiz. Belediyemiz olmazsa, kızılcabölüklüler Vakfımız var, GEKİAD’ımız var.

Bugün burada olmakla bizi onurlandıran sayın CHP ve MHP ilbaşkanlarıma, belediye başkanlarıma, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin yöneticilerine, daire amirlerine, misafirlerimize Kızılcabölüklüler adınateşekkürlerimi, saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum.

Festivalimizin bölgemizde hayırlara vesile olmasını temenni eder, iyi eğlenceler dilerim.”

Açılış  konuşması sonrası Kızılcabölük Yaşar Öncan Lisesi Halk Oyunları Ekibi Gösterisi ardından da Kızılcabölük Atatürk Ortaokulu Özay Gönlüm Korosu’ndan Özay Gönlüm Türkülerinin  Konseri gerçekleştirildi.

Kızılcabölük M.Akif Ersoy Ortaokulu  Tiyatrosunun sunduğu, tiyatro oyunu  “Çanakkale geçilmez ” duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Protokol ve izleyiciler oyun sonrasında genç oyuncuları ayakta alkışladı.

Gösteriler sonrasında festival bünyesinde yer alan Ahmet Yanbaş (Kabak Art) Su kabağı avize sergisi, Kızılcabölük Atatürk Ortaokulu Teknoloji ve sanat sergisi, Tarık Tuksal yağlı boya resim  sergisi, Muhammet Kahraman fotograf sergisi, Hülya Gaga fotograf sergisi, Kızılcabölük Belediyesi Göznuru el sanatları ve yöresel ürünler  merkezi sergisi’nin açılışı yapıldı. Sanatçılara Özay Gönlüm plaketi takdim edildi.

Akşam, Saat:20.30’da Cumhuriyet Meydanında başlayan programda;  “4.Özay Gönlüm Ses Yarışması”  finali gerçekleştirildi. Juride yer alan güçlü sanatçılar finalistlerden sonra sahneye çıkarak mini konserler verdiler: VJ Bülent, Kadir Enyüce, Hurşit Türkay birbirinden güzel parçaları seslendirirken ses sanatçısı Yasmin ve Osman Gönlüm de Özay Gönlüm’ün ninesinden mektuplar okudu.

4.Özay Gönlüm Ses Yarışması”nda dereceye giren genç sanatçılar

şu şekilde sıralandı: Yarışma birincisi:Hüseyin Emre Parkan, Kızılcabölük belediye başkanı tarafından Özay gönlüm heykelciği,  Kızılcabölüklüler Vakfı tarafından Gramofon hediye edildi.

Yarışma İkincisi: Ümmühan Bersan Ozgan, Kızılcabölük belediye başkanı tarafından Özay gönlüm heykelciği,  Kızılcabölüklüler Vakfı tarafından Keman  hediye edildi.

Yarışma üçüncüsü: Selin Yel, Kızılcabölük belediye başkanı tarafından Özay gönlüm heykelciği,  Kızılcabölüklüler Vakfı tarafından Bağlama hediye edildi.

Gece Denizlili sanatçı AYBA’nın  Konseri ile tamamlandı.

En Güzel Kızılcabölük El Dokuma ürünü seçildi.

Festival bünyesinde sağlık hizmeti verilirken, sağlık ile ilgili etkinliklere de yer verildi. Denizli Özel TEKDEN Hastanesi tansiyon ölçme, şeker tarama ve ambulans hizmetleri verirken Denizli Kızılay kan Merkezi Kan tahlili ve kan bağışı kampanyasını gerçekleştirdi.

En Güzel Kızılcabölük El Dokuması Yarışması da festival içinde heyecan yaratan etkinliklerden biri oldu. 22 dokuma ürününün yarıştığı yarışma sonunda, 1.inci el dokuma ürünü sahibi Mihriban Öztekin, 2.inci el dokuma ürünü sahibi Yıldız Yanık ve 3.üncü el dokuma ürünü sahibi Ümran Karaisli’yi,  Kızılcabölük belediye başkanı Adülkadir Uslu altınla ödüllendirdi.

Akşam 20.30’da Cem Cansız Konseri ile başlayan müzik ziyafeti, Emine Akmeşe konseri ile tamamlandı. Yaklaşık 10.000 kişinin katıldığı konser geç saatlere kadar devam etti. Yoğun katılımdan dolayı alışveriş stantlarında ve sanat sergisi salonlarında izdiham yaşandı.

 

 “Bir tabak-iki kaşık keşkek şöleni”nde 101 kazan keşkek dağıtıldı. Geceye elektrik kesintisi damga vurdu.

“İki Kaşık Bir Tabak” Keşkek şöleni kapsamında Kızılcabölük Belediyesi’nin 101. Kuruluş yılı münasebetiyle 101 kazan keşkek hazırlandı.  Kızılcabölük A.Sami Uslu Mesire Alanın’da  gerçekleştirilen Keşkek hayırı ve Mevlidi Şerif’e hava muhalefetine rağmen yaklaşık 8000 kişi  katıldı. Geceye elektrik kesintisi damgasını vurdu. Gün içerisinde yaşanan elektrik kesintileri konser öncesinde tekrarlandı. Hemen konser öncesi başlayan en son kesinti 1 saatin üzerinde  sürdü. Denizlili sanatçılardan Sevgi Erdaş sahnede iken ani elektrik kesintileri yaşandı. Ani kesintiler ses ve ışık düzeninin çökmesine neden olunca, konser iptal edilmek zorunda kalındı.

Sahne sırasını bekleyen; Kaan Canbağ ve YASMİN sahne alamadı. Yoğun elektrik kesintileri sonucunda halkın dağılması alış veriş stantlarını çalıştıran esnaf tarafından da tepkiyle karşılandı. Esnafı ve konser izlemek için çevre köy belde ve Denizli’den gelen seyircilerin tepkisini sakinleştiren Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Gün içerisinde fırtına ve buna bağlı olarak elektrik  kesintileri yaşandı. Ancak hemen konser öncesinde çevremizdeki beldeler ve ilçelerde elektrik olduğu saatlerde Kızılcabölük’te  elektriğin olmaması tepkilere yol açtı. Arızanın uzun sürede giderilememesini biz de anlayamadık. Konseri iptal etmek zorunda kalmak, misafirlerimizin beklentilerini karşılayamamak, esnafımızın alışveriş beklentisinin gerçekleşememesi bizi üzdü.

Göreve geldiğimiz 2009 yılında yaptığımız festivalimizin ilk gününde de  böyle bir olayla karşılaşmıştık. Görevimizi tamamlarken düzenlediğimiz son festival organizasyonunun son gününde de böyle bir olayla karşılaştık. Garip bir tesadüf. Hayırlısı olsun.” Dedi.Festival süresince İhtiyaç ve eğlence Standları hizmet verdi. Kızılcabölük’e gelen misafirler; Kızılcabölük Belediyesi Göznuru El sanatları ve Yöresel Ürünler Merkezi, El dokuma atölyeleri, Hanife  ve Ahmet Paralı Y.El Sanatları  ve Tekstil Müzesi, Müftüler Müzesi, Çarpına Müzesi, Çalıdede, Killi Pınarı, Aşk Yolu, Herakleia Hieronunu ve Sanatsal sergileri gezme fırsatı buldu.

ads

Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın:


dokuz − = 4

Köşe Yazarları

SehrinazKeskin
Bir zamanlar bir ressam vardı. Muhakkak
yazar
HALİT TÜKENMEZ
4 Nisan 1997”de Ülkücü Hareketin Lideri
yazar
HALİT TÜKENMEZ
Malum Aydın Büyükşehir oldu,Bütünşehir o
yazar
SehrinazKeskin
İnsanlık tarihinde önemli bir yer tutan
yazar
SehrinazKeskin
Sevgili Okurlarım, Sıcak bir Ramazan
yazar
SehrinazKeskin
Sevgili okurlar, Şu mübarek günlerin
yazar
KARACA HASAN
IRAK TURKMENELİ KAN AĞLIYOR hükümet sade
yazar
nurullah aydin
Nurullah AYDIN 09 Haziran 2014-ANKARA
yazar
Mehmet KIZILASLAN
Hepinize sesleniyorum, Bayrak olayına ta
yazar
KARACA HASAN
ADAMIN CANI YANMIŞ BİR İŞ kazası sonucu
yazar